Wszystkie Przegląd

Trendy w aranżacji wnętrz

W sezonie 2020 możemy zapomnieć o nudnych projektach. Wnętrzarska moda nieustająco się zmienia. Obecnie nie są to jednak na tyle radykalne zmiany, aby obawiać się, że nasze mieszkanie wykończone dwa, trzy lata temu stanie się niemodne. Wciąż bowiem panują style takie, jak nowoczesny, skandynawski czy loftowy. Przybierają one jednak trochę inne oblicze. Dopasowanie swoich wnętrz nie będzie więc trudnym zadaniem – wystarczy sięgnąć po modne dodatki, zmienić kolorystykę i dodać więcej żywych roślin.

Trendy w kolorystyce

Wszechobecne dotychczas biele i szarości ustępują kolorom zaczerpniętym z palety barw natury. Związane jest to z silnym od kilku sezonów trendem powrotu do natury. Zwolennicy intensywnych kolorów mogą spać spokojnie. Oprócz kolorów ziemi modne będą również intensywne odcienie turkusu, granatu, a nawet bordo. Powodów do zmartwień nie powinni mieć również amatorzy jasnych, rozświetlonych pasteli. Preferowane są również nieco ciemniejsze podłogi.

Modne materiały wykończeniowe

We wnętrzach o barwnych ścianach mogą pojawić się obok siebie trójwymiarowe tekstury, metaliczne wykończenia, naturalne materiały, a także z pozoru niepasujące do siebie wzory geometryczne, florystyczne i zwierzęce.  Dozwolone jest mieszanie różnych struktur. Mile widziane jest również drewno w każdej postaci, podłogi, fragmenty okładzin ściennych, meble, a nawet sufity. Hitem w roku 2020 jest marmur! 

Zachowanie równowagi w designe

Projektanci nieustająco zastanawiają się jak przenieść świat zewnętrzny do naszych wnętrz i stworzyć miejsce sprzyjające relaksowi i odzyskiwaniu równowagi wewnętrznej. Istotnym elementem jest dostęp do światła słonecznego. Dlatego też coraz częściej decyduje się na duże przeszklenia pozbawione firan, czy rolet.  Nie powinno zabraknąć również żywych roślin. Można je wykorzystać do dekoracji całych połaci ścian, tworząc niezwykle modne ogrody wertykalne lub zielone sufity. Tradycjonaliści mogą zdecydować się na duże okazy egzotycznych roślin doniczkowych, np. bananowce, palmy, fikusy czy filodendrony.

Zero waste w meblarstwie

Publiczna debata na temat zmian klimatycznych i ich wpływ na nasze życie skłania  producentów materiałów wykończeniowych do sięgnięcia po nietypowe surowce. Coraz częściej sięgają oni po materiały recyklingowe, łatwo odnawialne lub bazujące na naturalnych odpadach. Wszystko to w zgodzie z filozofią zero waste. Projektanci  oraz producenci mebli  coraz częściej sięgają więc po poddane recyklingowi metal, szkło, papier, plastik czy drewno.

( )