Wszystkie Przegląd

Prawidłowe metody klejenia

Prawidłowe nanoszenie kleju jest decydujące © istockphoto.com/ronstik

Nasi klienci często pytają: Jak prawidłowo przykleić na przykład dużą powierzchnię produktami specjalistycznymi? Nanosząc klej serpentynami, na zewnętrznych krawędziach czy tylko punktowo? Odpowiedź naszych ekspertów odnosi się do jednoskładnikowych klejów z kartuszach (hybrydowych, akrylowych oraz poliuretanowych).

Klejąc duże tafle luster zalecane jest aby nanosić klej na powierzchnię w postaci pasów z zachowaniem odpowiedniej odległości między nimi. (rysunek 1). Ekspert Ralph Ranzinger wyjaśnia, dlaczego: "Ta metoda pozwala na cyrkulację powietrza, w wyniku czego wszystkie utwardzane elementy  twardnieją równomiernie w ciągu 24 godzin. To jest właściwy sposób przyklejania luster, fasad i dużych powierzchni ”.

 

Nasi eksperci nie rekomendują często stosowanej metody klejenia serpentynowego (ryc. 2), ponieważ tutaj utwardzanie odbywa się nieregularnie, brak cyrkulacji powietrza. Wilgoć może gromadzić się w środkowych obszarach, co może powodować w dłuższej perspektywie nietrwałość kleju ”, mówi Ranzinger.

Wariant „więcej znaczy lepiej” podczas nanoszenia kleju na całą powierzchnię również nie jest optymalny (ryc. 3). Ze względu na dużą grubość i powierznię  warstwy naniesionego kleju poraz kolejny mamy do czynienia z niewystarczającą cyrkulacją powietrza, co powoduje nieutwardzanie kleju w środkowej części.  Wskazówka naszego eksperta: Rozprowadź klej za pomocą pacy zębatej, aby warstwa była cienka i posiadała delikatne rowki.

Nanoszenie kleju w postaci kropek jest stosowane tylko przy klejeniu paneli izolacyjnych za pomocą pianki poliuretanowej. Ranzinger tłumaczy, iż krawędź kleju twardnieje pod wpływem powietrza  i tworzy barierę, co oznacza, że  klej, który znalazłby się w środku, nie miałby możliwości stwardnieć .

 

KATALOG: więcej informacji dotyczących produktów znajdziesz tutaj

( )